pict0077W dniu 5 lipca br. o godz. 1500 na placu targowym w Wojsławicach rozpoczął się I Przegląd Kapel i Solistów Pieśni o Tematyce Nocy Świętojańskiej. Pierwszy tego rodzaju przegląd w naszym regionie został zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury w Wojsławicach i sfinansowany z programu PPWOW Program Integracji Społecznej. Uroczystości rozpoczął Wiesław Jędruszczak - Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Wojsławicach, a następnie prowadził przegląd wspólnie z Magdaleną Wicińską - stażystką GCK w Wojsławicach.

W komisji konkursowej zasiedli: Jolanta Pawlak-Paluszek - Inspektor Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego w Chełmie, Jolanta Jarosz - Instruktor Gminnego Centrum Kultury w Wojsławicach i Wojciech Chomicki - wieloletni kierownik zespołu „Trio-Top". Wśród zaproszonych gości obecni byli: Ks. kan. Zbigniew Kasprzyk - proboszcz parafii pw. Św. Michała Archanioła w Wojsławicach, Andrzej Czerniej - Członek Zarządu Rady Powiatu Chełmskiego, Jacek Semeniuk - Wójt gminy Wojsławice, Janusz Mazurek - Przewodniczący Rady Gminy Wojsławice, radni, sołtysi, zespoły, goście, mieszkańcy gminy Wojsławice. Na początku rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wianek, które uwiły dziewczynki. I miejsce zajęła Natalia Ubczyńska, II miejsce Joanna Kowalska, III miejsce - Patrycja Tabuła.W części konkursowej jako pierwsze wystąpiły zespoły wokalno-instrumentalne, następnie zespoły szkół podstawowych i soliści. Po części konkursowej wystąpiły: dzieci z warsztatów tanecznych i warsztatów teatralno-muzycznych „Głagolki" po raz pierwszy przed publicznością działające przy Gminnym Centrum Kultury.  W trakcie przeglądu wszyscy obecni byli częstowani chlebem ze smalcem z cebulką  i czosnkiem oraz ogórkiem przez uczestników Warsztatów Kuchni Regionalnej finansowanej z Programu Integracji Społecznej. Po zakończeniu przeglądu wszyscy udali się nad staw, gdzie dzieci rzuciły wianki na wodę. Z pod stawu uczestnicy przeglądu udali się do Domu Kultury, gdzie czekał na nich poczęstunek w postaci szwedzkiego stołu przygotowanego przez uczestników Warsztatów Kuchni Regionalnej pod kierownictwem mistrza kuchni Elżbiety Sapiecha-Nizio.W trakcie posiłku obradowała komisja konkursowa.

Po posiłku wszyscy udali się na plac targowy, gdzie odbyło się odczytanie protokołów i wręczenie nagród przez Jacka Semeniuka - Wójta Gminy Wojsławice i Wiesława Jędruszczaka - Dyrektora GCK w Wojsławicach. W kategorii zespoły wokalno-instrumentalne: I miejsce zajął zespół „Wojsławianie" z Wojsławic i „Złota Jesień" z Chełma, II miejsce - „Mimoza" z Chełma i kapela „Polesie" z Rozięcina, III miejsce - „Majdanianki" z Nowego Majdanu i „Biała Brzoza" z Chełma. W kategorii dorośli soliści: I miejsce - Eugeniusz Sawicki z Chełma, II miejsce - Janina Jatczak i Marianna Domino z Chełma, III miejsce - Halina Radomska z Nowego Majdanu i Czesława Mojsym z Wojsławic. Z kolei w kategorii soliści szkół średnich - Joanna Furman otrzymała wyróżnienie. Natomiast w kategorii zespół dziecięcy - zespół „Głagolki" otrzymał wyróżnienie.

Jacek Semeniuk pogratulował i podziękował dyrektorowi GCK za tak ciekawy pomysł imprezy i jej sprawne zorganizowanie, do podziękowań przyłączyli się Jolanta Pawlak-Paluszek i zespoły z Chełma biorące udział w przeglądzie.