Koncert tradycyjnych pieśni wielkopostnych w Lublinie

Na zaproszenie „Towarzystwa dla Natury i Człowieka" z Lublina zespoły:
„Wesoła rodzinka" i „Majdanianki" działające przy Gminnym Centrum Kultury w Wojsławicach wzięły udział w koncercie tradycyjnych pieśni wielkopostnych. Koncert odbył się w dniu 3 kwietnia 2011 roku o godz. 18.30 w kościele pw. Św. Ducha w Lublinie przy ul. Krakowskie Przedmieście 1. Był to kolejny etap artystycznej współpracy młodych śpiewaczek z Lublina i śpiewaczek z gminy Wojsławice, rozpoczęty w sierpniu 2010 roku.

Kierowniczka zespołu „Wesoła rodzinka" - Zofia Sulikowska - śpiewaczka, poetka i twórczyni ludowa. Jej największe sukcesy związane są
z uczestnictwem w festiwalu kazimierzowskim. Wystąpiła tam po raz pierwszy w 1980 roku wraz z zespołem, następnie wielokrotnie jako solistka. W 1988 roku uzyskała wyróżnienie za wykonanie starych pieśni z repertuaru jej matki. Podobnie w latach 1997, 1999 i 2002 otrzymywała tam nagrody i wyróżnienia indywidualne i dla zespołu. Z kolei w 1991 i 2009 roku zdobyła nagrodę główną „Basztę".

Ministerstwo Kultury przyznało Zofii Sulikowskiej w 2003 roku zaszczytną nagrodę im. Oskara Kolberga „za zasługi dla kultury ludowej", która została uroczyście wręczona we wrześniu w Radomiu. Jest to najwyższe odznaczenie za twórczość ludową w Polsce.

Z kolei kierowniczka zespołu „Majdanianki" - Halina Radomska - śpiewaczka i twórczyni ludowa wyrobów ze słomy. W 2002 roku zajęła II miejsce w przeglądzie w Kazimierzu Dolnym - nagrodę ufundowało Radio Warszawa. Z kolei podczas Powiatowego Przeglądu Pieśni Religijno-Ludowych w Sawinie jako solistka zajęła I miejsce w 2003 roku i również I miejsce w 2005 roku. Pani Halina Radomska reprezentując województwo lubelskie w 2003 roku na XXXVII Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych
w Kazimierzy nad Wisłą zajęła II miejsce w kategorii solistów.

Obydwa zespołu w tym roku już kilkakrotnie reprezentowały Gminę Wojsławice poza jej granicami:

1.     Kolęda plus minus koncert „Wesołej rodzinki". Spotkanie odbyło się
11 stycznia 2011 r. w Galerii Sztuki Ludowej w Lublinie. Tradycyjne kolędy z Lubelszczyzny zaśpiewał wielopokoleniowy zespół śpiewaczek z Wojsławic i Lublina pod kierunkiem Zofii Sulikowskiej.

2.     Festiwal „Kolędy i szczodrywki nad Bugiem" Włodawa 22 stycznia 2011r. Zespół „Wesoła rodzinka" otrzymał wyróżnienie.

3.     II Ogólnopolski Przegląd Zespołów i Grup Kolędniczych Lublin 2 marca 2011 r. Zespół „Wesoła rodzinka" otrzymał III miejsce.