wojslaw__0004W dniach 14-15 lipiec 2012 roku odbyła się kolejna edycja imprezy pt. ,,W Kręgu Wojsława”.

Produktem operacji była rekonstrukcja średniowiecznych obrzędów i rzemiosł artystycznych. Celem operacji była promocja i kultywowanie miejscowych tradycji, obrzędów, zwyczajów oraz tradycyjnych zawodów i rzemiosł. Rezultaty to zaprezentowanie widzom w formie unikatowych pokazów (średniowiecznych) umiejętności zawodowych takich jak: tkanie krajek, wykonywanie pancerzy, drzeworyt, bicie monet, wiercenie otworów, średniowieczna kuchnia/wędzarka, pokazy muzyczne-bębny i rogi, pokazy garncarstwa, pisanie gęsim piórem i lakowanie, pokazy utajniania poczty w średniowieczu, plac zabaw - pokazy średniowiecznego tańca z włączeniem publiczności. Zadanie miało przede wszystkim uświadomić widzom o historycznej przeszłości gminy. Wieczorem w formie happeningu odbyły się obrzędy starosłowiańskie z ogniem ku czci Swaroga. Na koniec jako gwiazda wieczoru wystąpił Zespół Babcia Michalina.

W scenografii po raz pierwszy wykorzystano efekty pirotechniczne (dym, ogień).

Publiczność była pod ogromnym wrażeniem tego co tam zobaczyli i wysłuchali dlatego na koniec nie mogło odbyć się bez bisów. W znanym utworze ,,Babcia Michalina leci do Berlina” zakończyli swój godzinny koncert. A do rana trwała zabawa taneczna z zespołem Trio- Top.

W kolejnym dniu odbył się blok ludowy w której udział wzięli:

,,Zespół Młodzieżowo – Ludowy”, zespół śpiewaczy ,,Majdanianki” ( zespoły działające przy GCK), Solistka Pani Czesława Mojsym z Wojsławic. Zaprezentowały się również zaproszone zespoły spoza naszej Gminy takie jak:

Zespół ,,Rakołupianki” z Rakołup oraz Zespół Śpiewaczy ,,Sielanki’ z Sielca.

Gościem specjalnym był znany i lubiany Kabaret ,,Zygzak” z Warszawy w programie kabaretowym ,,Pod znakiem zapytania” rozbawił publiczność do czerwoności.

W części artystycznej odbył się też Maraton koncertowy w którym udział wzięli m.in.;

Zespół wokalny działający przy GCK pod kierownictwem Pani Magdaleny Wicińskiej ,,Mada – Bis, Zespół ,,Combat” , oraz zespół ,,Modem. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna z zespołem Trio- Top.

Operacja „W kręgu Wojsława” współfinansowana była ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 „Wdrażania Lokalnych Strategii Rozwoju” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Serdecznie zapraszamy za rok!

  • wojslaw__0001
  • wojslaw__0003
  • wojslaw__0004
  • wojslaw__0006
  • wojslaw__0007
  • wojslaw__0008
  • wojslaw__0009
  • wojslaw__0010
  • wojslaw__0011